Co daje osocze bogatopłytkowe?

Co daje osocze bogatopłytkowe? W pewnym momencie naszego życia zauważalne są jednoznaczne objawy starzenia się skóry, łysienia i zaburzeń ortopedycznych. Jednym ze sposobów na walkę z tymi dolegliwościami jest osocze bogatopłytkowe- substancja, która w medycynie estetycznej cieszy się coraz większą popularnością. Czym jest osocze bogatopłytkowe? Dla kogo przeznaczone jest osocze bogatopłytkowe? Jak osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest w medycynie estetycznej? Jakie inne zastosowania osocza bogatopłytkowego możemy wyróżnić? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w tym zakresie, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym tak właściwie jest osocze bogatopłytkowe. Otóż jest to popularny preparat krwiopochodny, który zawiera skoncentrowane płytki krwi zawieszone w niewielkiej ilości osocza. Wcześniej wspomniane osocze pozyskiwane jest z pobranej krwi obwodowej. W związku z jej wirowaniem dochodzi do wyodrębnienia poszczególnych składników morfotycznych, w zależności od tego, z jakim ciężarem mamy do czynienia. Osocze bogatopłytkowe wyróżnia się tym, że posiada kilkukrotnie wyższe stężenie płytek, aniżeli ma to miejsce w przypadku osocza znajdującego się we krwi. Funkcja ta jest kluczowa, jeśli chodzi o wszelkie zastosowania osocza. Wiele osób zastanawia się jednak, dlaczego jest ono tak skuteczne w medycynie estetycznej i ortopedii? Otóż kluczowe znaczenie ma tutaj mechanizm działania PRP. Stymuluje on komórki organizmu do tego, by regenerowały się szybciej i by usprawnić ich pracę. Skoncentrowane płytki krwi wywołują zupełnie naturalne reakcje fizjologiczne, które sprawiają, że tkanki regenerują się i goją w stosunkowo szybkim tempie. 

Dla kogo przeznaczone jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe to substancja autologiczna, która z powodzeniem wykorzystywana jest w przypadku starzenia się skóry. To właśnie z tym jest ona najczęściej kojarzona. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w obrębie medycyny estetycznej terapia ta zalecana jest dla wszystkich pacjentów, którzy wykazują nadwrażliwość w związku z zastosowaniem botoksu, jednocześnie są zainteresowani takimi zabiegami, jak chociażby korekcja zmarszczek. W tym miejscu warto podkreślić, że na skorzystanie z takiej terapii mogą zdecydować się osoby, które są zainteresowane spłyceniem linii mimicznych znajdujących się w okolicach ust, czoła, oczu, przy nosie, jak również zmarszczek, które znajdują się w okolicach szyi i dekoltu. Osocze bogatopłytkowe zalecane jest także dla pacjentów, którzy mają problemy w zakresie nadmiernie wypadających włosów. Wiąże się to bezpośrednio z tym, iż PRP stymuluje wzrost owłosienia skóry głowy, jednocześnie ma wpływ na proces zagęszczania.

Jak osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest w medycynie estetycznej?

Co daje osocze bogatopłytkowe?Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest również w medycynie estetycznej- tak dzieje się od wielu lat. W praktyce jednak opracowanie nowych metod pozyskiwania osocza bogatopłytkowego otworzyło możliwości co do popularyzacji zabiegów z wykorzystaniem PRP w mało powszechnych terapiach anti-aging. Okazuje się, że takie formy wytwarzania osocza są kluczowe w tym kontekście, bowiem przeprowadzenie tej procedury w sposób nieumiejętny może doprowadzić do utraty składników aktywnych w preparacie, czego konsekwencją jest niższa skuteczność. Na dzień dzisiejszy jednym z najpopularniejszych zabiegów, który wykorzystuje osocze bogatopłytkowe, jest mezoterapia.

Procedura ta charakteryzuje się tym, iż umożliwia walkę z oznakami starzenia się skóry. Z tego powodu jest to zabieg przeznaczony dla dojrzałych cer, na których zauważalna jest utrata jędrności i gęstości. Zabieg rozpoczyna się od pobrania krwi z dołu łokciowego. Co więcej, osocze bogatopłytkowe może skutecznie wspomóc leczenie łysienia. Umożliwia ono uniknąć, ewentualnie w dużym stopniu odsunąć w czasie zabieg przeszczepu włosów. Jest on bardzo drogi i często trwa stosunkowo długi okres czasu. Jak zatem można zauważyć, możliwości tej substancji są naprawdę szerokie, a jej ostateczne zastosowanie jest zależne przede wszystkim od tego, z jakimi dolegliwościami zmaga się pacjent. .

W jaki inny sposób osocze bogatopłytkowe może być wykorzystywane?

Nie da się ukryć, że osocze bogatopłytkowe ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach medycyny. Pierwszy raz preparat ten zastosowano w 1987 roku podczas operacji kardiochirurgicznej. W ten sposób możliwe okazało się znaczne zminimalizowanie zapotrzebowanie na transfuzję krwi w trakcie zabiegu. Szczególnie często tytułową substancję wykorzystuje się w chirurgii twarzowo-szczękowej. Dzięki niej możliwe jest bowiem przyspieszenie regeneracji i zagęszczania komórek po przeszczepach kostnych w rekonstrukcji szczęki. Ostatnimi czasy osocze bogatopłytkowe cieszy się dużą popularnością, jeśli chodzi o pacjentów ortopedycznych.